Wczytuję dane...
Model: Dragon 3525
Kod producenta: 3525
Waga produktu: 0.65 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Sprzedanych produktów: 0
Producent: Dragon

Dragon 3525 MD 500 Defender 1/35

Plastikowy model śmigłowca do sklejania. Zestaw modelarski nie zawiera kleju ani farb.

McDonnell Douglas Helicopter Systems MD 500 Defender to lekki wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy oparty na lekkim śmigłowcu użytkowym MD 500 i lekkim śmigłowcu obserwacyjnym OH-6 Cayuse.

Oryginalny śmigłowiec OH-6 Cayuse sprawdził się podczas wojny w Wietnamie w roli lekkiego śmigłowca. Projektanci z Hughes zdali sobie sprawę, że istnieje rynek na lekki śmigłowiec wielozadaniowy z lepszym wyposażeniem niż OH-6 i Model 500M. W rezultacie powstał model 500MD Defender, który po raz pierwszy poleciał w 1976 roku. Został dostosowany do określonych zadań, w tym do nieuzbrojonej obserwacji i uzbrojonego helikoptera zwiadowczego wyposażonego w pociski przeciwpancerne TOW. Opracowano wersję do zwalczania okrętów podwodnych z radarem poszukiwawczym, wykrywaczem anomalii magnetycznych i możliwością przenoszenia lekkich torped lotniczych.

Helikopter był popularny wśród klientów takich jak Kenia, którzy mogli kupić sprawny śmigłowiec przeciwpancerny za mniej niż połowę ceny śmigłowca bojowego, takiego jak AH-1 Cobra lub AH-64 Apache. Izrael intensywnie używał Defendera podczas konfliktów z końca lat 70. i 80. XX wieku przeciwko syryjskim siłom pancernym.