-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Airfix
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Rola średniego bombowca okazała się jedną z najważniejszych podczas II wojny światowej, a po trudnym wprowadzeniu do służby północnoamerykański B-25 Mitchell stał się bardzo udanym samolotem. B-25 służył w każdym teatrze działań i był najbardziej wszechstronnym samolotem tego typu, spełniającym wiele ról taktycznych w różnych środowiskach operacyjnych.
Prawdopodobnie najsłynniejsza akcja z udziałem North American B-25 Mitchell miała miejsce tuż po godzinie 8 rano 18 kwietnia 1942 roku, kiedy szesnaście bombowców wystartowało ze stosunkowo krótkiego pokładu USS Hornet i obrało kurs na Japonię. Ten zuchwały i bohaterski nalot, mający na celu uderzenie w serce Imperium Japońskiego, które niesławnie zaatakowało amerykańską flotę Pacyfiku w Pearl Harbor, zilustrował determinację Amerykanów i ich sił zbrojnych w dążeniu do zwycięstwa.
Wczesne samoloty B-25B użyte w Doolittle Raid spisywały się dobrze, ale były już w trakcie modernizacji. Późniejszy model C/D (różne litery były używane do oznaczenia producenta) okazał się ostateczną wersją tego niezwykle skutecznego średniego bombowca i był pierwszą prawdziwie masowo produkowaną wersją samolotu.
Jako niezwykle wytrzymały i wszechstronny samolot, Mitchell służył jako patrolowiec przeciw okrętom podwodnym u wybrzeży Florydy oraz jako bombowiec uderzeniowy na pustyniach Afryki Północnej, odnosząc sukcesy w obu tych zadaniach. Niektóre z późniejszych wersji B-25 stały się najsilniej uzbrojonymi samolotami wojny, posiadając nie mniej niż 18 karabinów maszynowych i szereg innych broni ofensywnych. Z masywnym nosem mieszczącym 8 ciężkich dział, samoloty te były śmiercionośnymi okrętami artyleryjskimi, zdolnymi do zniszczenia wszystkiego, co znalazło się na ich linii ognia.