Získávám data ...
Model: Airfix 1376
Producentský kód: 1376
Hmotnost výrobku: 1.1 kg
Termín dodání: 24 hodin 
Prodané výrobky: 0
EAN: 5055286704710
Výrobce: Airfix

Airfix 1376 Sturmpanzer IV Brummbar (Mid Version) 1/35

Plastikowy model do sklejania. Zestaw nie zawiera kleju ani farb.

Sturmpanzer (inaczej SdKfz 166, Sturmgeschütz IV für 15cm StuH 43), znany także jako Sturmpanzer IV Brummbär – niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej. Pod koniec 1942 roku wykorzystując doświadczenia z walk w Stalingradzie w Niemczech rozpoczęto pracę nad nowym dobrze opancerzonym działem pancernym z haubicą dużego kalibru, które można byłoby stosować w walkach w mieście.

Działo to opracowane w zakładach Alkett na podwoziu czołgu średniego PzKpfw IV Ausf. E i F a później także Ausf. G. Pierwsze z nich wyposażono w haubice 15cm StuH 43, a następnie w specjalnie opracowane dla tego działa – haubice 15cm StuH 43/1 L/12.

Prototyp nowego działa został zbudowany w lutym 1943 roku i otrzymał oznaczenie 15cm Sturmhaubitze 43 L/12 (haubica szturmowa), a już w maju 1943 roku rozpoczęto jego produkcję seryjną. 4 maja 1943 Adolf Hitler zdecydował o nazwaniu nowego pojazdu Sturmpanzer (czołg szturmowy). Przez żołnierzy oznaczenie to było potocznie skracane do „Stupa”, natomiast według niemieckiego badacza T. Jentza, nazwa „Brummbär”, pod jaką pojazd jest powszechnie znany w późniejszym piśmiennictwie, nie była używana w żadnych niemieckich źródłach i została wprowadzona przez aliancki wywiad. W piśmiennictwie stosowane jest także oznaczenie Sturmpanzer IV, biorące się od oznaczenia podwozia, lecz nie istniały inne niemieckie typy pojazdów Sturmpanzer.

Początkowo pojazdy produkowano na przebudowanych podwoziach czołgów PzKpfw IV, potem na nowo zbudowanych podwoziach; pierwotnie w warsztatach armijnych w Wiedniu (Heereszeugamt Wien; 140 sztuk), a następnie od czerwca 1944 (IV. seria) w zakładach stalowych w Duisburgu (166 sztuk). Produkcja seryjna działa trwała do marca 1945 roku i w tym okresie łącznie wyprodukowano 306 sztuk tych dział. Produkowano je w trzech zakładach: Deutsche Eisenwerke, Sauerwerke i Simmering-Gratz-Pauker w Wiedniu. Część została zbudowana na podwoziach przebudowanych czołgów PzKpfw IV, część na nowo wyprodukowanych.

Doporučujeme