Wczytuję dane...
Model: HK Models 01F006
Kod producenta: 01F006
Waga produktu: 1.4 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Sprzedanych produktów: 4
Producent: Hong Kong Models

Model samolotu do sklejania Avro Lancaster "Dambuster" w sakli 1/48

Plastikowy model bombowca do sklejania. Zestaw nie zawiera kleju ani farb.

Avro Lancaster to jeden z najbardziej znanych brytyjskich bombowców ciężkich z czasów II wojny światowej. Wersja "Dambuster" odnosi się do specjalnie zmodyfikowanych Lancasterów używanych przez 617. Dywizjon RAF w niesławnej operacji "Chastise" przeciwko niemieckim tamom w maju 1943 roku.

Oto kilka kluczowych informacji na temat Avro Lancaster "Dambuster":

  1. Operacja "Chastise": Była to operacja przeprowadzona w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku, której celem było zniszczenie trzech niemieckich tam (Möhne, Eder i Sorpe) w Dolinie Ruhry. Zadanie polegało na zrzuceniu specjalnych bomb wirujących, które zostały zaprojektowane przez dra Barnesa Wallisa.

  2. Bomba wirująca: Była to specjalnie zaprojektowana bomba, która po zrzuceniu z odpowiedniej wysokości i prędkości obracała się wokół własnej osi, przemieszczając się po powierzchni wody przed uderzeniem w tamę. Jej eksplozja miała powodować uszkodzenie i przerwanie tamy.

  3. Modyfikacje Lancastera: Aby zrzucić bombę wirującą, Lancaster musiał zostać specjalnie zmodyfikowany. Obejmowało to usunięcie wieżyczki strzeleckiej z podwozia i zamontowanie specjalnych podwieszonych uchwytów do przenoszenia bomby.

  4. Rezultat: W wyniku rajdu zniszczono tamy Möhne i Eder, co spowodowało poważne zalanie i straty wśród ludności cywilnej, a także w przemyśle. Tama Sorpe nie została zniszczona. Wielu członków załogi 617. Dywizjonu straciło życie podczas tej misji.

  5. Dziedzictwo: Operacja "Chastise" jest uważana za jedno z najbardziej odważnych przedsięwzięć lotniczych w historii RAF. Mimo kontrowersji dotyczących skutków operacji dla ludności cywilnej, załogi 617. Dywizjonu są uważane za bohaterów. Sam samolot Lancaster stał się jednym z symboli brytyjskiego lotnictwa z czasów wojny.

Film "The Dam Busters" z 1955 roku opowiada o tej operacji i stał się klasykiem kina wojennego.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...