Buy the whole set!
Plastikowy model do sklejania. Nie zawiera kleju ani farb.
W zestawie znajdują się: elementy fototrawione, naklejki na światła oraz gąsienice.
K2 Black Panther – południowokoreański czołg podstawowy.
Wóz jest kolejnym po K1 czołgiem podstawowym koreańskiej armii, który jednak nie tyle zastępuje poprzednika, ile uzupełnia się z nim, zastępując starsze wozy M47 oraz M48. Początki prac nad nowym czołgiem podstawowym sięgają 1993 roku, choć K1 był wówczas konstrukcją bardzo nowoczesną. O ile poprzednik powstał przy znacznym udziale firmy General Dynamics Land Systems, która jest producentem czołgu M1 Abrams, K2 inspirowany był ówcześnie wprowadzanym do linii czołgiem Leclerc. Stąd m.in. automat ładowania zastosowany w obu wozach.
Czołg K2 zbudowano w klasycznym układzie konstrukcyjnym z przedziałem kierowania z przodu, przedziałem bojowym w środku i przedziałem napędowym z tyłu wozu. Kierowca ma do dyspozycji trzy peryskopy, w razie potrzeby uzupełniane przez termowizor. Pojazd prowadzi za pomocą wolantu korzystając z bezstopniowej skrzyni biegów. W przedziale bojowym swoje stanowiska zajmują dowódca (z prawej) i działonowy (w lewej części wieży). Czołg wyposażono w system C4 – (Command, Control, Communication and Computer), który dostarczając w czasie rzeczywistym informacji o położeniu swoim oraz pojazdów przeciwnika daje znaczną przewagę informacyjną i pomaga optymalnie wykorzystać walory czołgu. Głównym uzbrojeniem jest gładkolufowa armata kal. 120 mm o długości lufy 55 kalibrów. Można sądzić, że wzorowana jest na niemieckiej Rh-120 L/55[potrzebny przypis]. Może ona strzelać dwoma rodzajami pocisków: przeciwpancernym K276 – APFSDS oraz kumulacyjnym K277 – HEAT.
Czołg wyposażono w zaawansowany system kierowania ogniem umożliwiającym działanie w trybie hunter – killer. Nie jest jasne, jaki dokładnie poziom ochrony prezentuje pancerz czołgu. Wiadomo jednak, że ma on strukturę kompozytową; wykorzystuje również moduły ERA (Explosive Reactive Armour). Szacuje się, że od frontu oraz w strefie +/-30 stopni od osi wzdłużnej pojazdu jest w stanie powstrzymać większość współczesnych przeciwpancernych środków rażenia. Dodatkowo czołg ma być wyposażony w aktywny system ochrony KAPS (Korean Active Protection System), który w znacznym stopniu zabezpiecza wóz przed pociskami granatów kumulacyjnych i przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Koszt jednego K2 Black Panther wynosi 8 300 000 USD.
W kwietniu 2012 roku DAPA ogłosiła, że z powodu trwających problemów z niezawodnością i trwałością południowokoreańskich elementów układu napędowego, pierwsze 100 K2 Black Panther będzie wyposażonych w niemiecki silnik i skrzynię biegów, a wprowadzenie czołgu zostało opóźnione do marca 2014 roku.
Pojazdy z następnych zamówień są już wyposażone w koreańskie 12-cylindrowe silniki Doosan Infracore Corporation 1500 KM (1100 kW) z przekładnią S&T Dynamics.
Wojsko Polskie – 27 lipca 2022 koncerny PGZ i Hyundai Rotem podpisały umowę ramową na dostarczenie 180 czołgów K2 i 820 spolonizowanych czołgów K2PL. Wedle umowy, 180 sztuk K2 miało zostać dostarczonych w ramach produkcji wyłącznie w Korei Południowej, zaś K2PL miałyby być częściowo produkowane w Polsce od 2026 roku. Wojska Lądowe otrzymają tym samym łącznie do 1000 czołgów. 26 sierpnia 2022 podpisano umowę z przemysłem koreańskim na dostarczenie K2. Od 2022 do 2025 roku 16. Dywizja Zmechanizowana ma otrzymać 180 czołgów K2. Pierwszych 10 sztuk dotarło do portu w Gdyni na pokładzie BBC Pearl 5 grudnia 2022 roku