Wczytuję dane...
Model: Takom 3002
Kod producenta: 3002
Waga produktu: 1.1 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Sprzedanych produktów: 2
Producent: Takom

Takom 3002 Lun-Class Ekranoplan 1/144

Plastikowy model samolotu do sklejania. Zestaw modelarski nie zawiera kleju ani farb.

Ekranoplan klasy Lun (zwany także Projektem 903) jest pojazdem naziemnym (GEV) zaprojektowanym przez Rostislava Aleksiejewa w 1975 roku i używanym przez marynarkę wojenną sowiecką i rosyjską od 1987 roku do późnych lat 90. XX wieku.

Leciał przy użyciu siły nośnej generowanej przez efekt gruntu działający na jego duże skrzydła, gdy znajdował się w odległości około czterech metrów (13 stóp) nad powierzchnią wody. Chociaż mogą wyglądać podobnie do tradycyjnych samolotów, ekranoplany, takie jak Lun, nie są klasyfikowane jako samoloty, wodnosamoloty, poduszkowce czy wodoloty. Raczej jednostki takie jak ekranoplan klasy Lun są klasyfikowane przez Międzynarodową Organizację Morską jako statki morskie ze względu na wykorzystanie efektu naziemnego, w którym statek szybuje tuż nad powierzchnią wody.

Efekt naziemny występuje podczas lotu na wysokości zaledwie kilku metrów nad oceanem lub ziemią, skrzydła popychają powietrze w dół, gdzie jest ściśnięte między skrzydłami a powierzchnią oceanu. Powoduje to większe ciśnienie pod skrzydłami i tworzy uniesienie. Ten efekt nie występuje na dużych wysokościach.

Nazwa Lun pochodzi od rosyjskiego słowa oznaczającego błotniak.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...