Wczytuję dane...
Model: Takom 2140
Kod producenta: 2140
Waga produktu: 1.2 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Sprzedanych produktów: 6
Producent: Takom

Takom 2140 M103 A2 1/35

Plastikowy model do sklejania. Zestaw modelarski nie zawiera kleju ani farb.

M103 – amerykański czołg ciężki z okresu po II wojnie światowej. Był on najcięższym czołgiem w uzbrojeniu United States Army i US Marines. Pojazd był produkowany w fabryce czołgów w Detroit (ang. Detroit tank arsenal). Pierwsze egzemplarze weszły do służby w roku 1957. Ostatnie wycofano w roku 1974. Wyprodukowano zaledwie kilkaset sztuk.

Razem z brytyjskim czołgiem ciężkim Conqueror, M103 został zaprojektowany jako przeciwwaga dla radzieckich czołgów ciężkich z serii IS a zwłaszcza IS-8 (T-10). Nigdy nie zostały wykorzystane w walce.

Kolejne wersje M103 były w dużym stopniu zunifikowane ze znacznie lżejszymi czołgami podstawowymi M47, M48 i M60. Gąsienice, rolki podtrzymujące i elementy zawieszenia były takie same, z niewielkimi modyfikacjami wprowadzonymi ze względu na większą masę czołgu. Nigdy nie zmodyfikowano silnika ani układu przenoszenia mocy. Powodowało to poważne problemy nadwyrężając wrażliwy i relatywnie słaby zespół napędowy M103.

Wieża czołgu M103 była znacznie większa niż wieże czołgów M48 i M60 aby mogła pomieścić duże, 120 mm działo i dwóch przydzielonych do niego ładowniczych oraz celowniczego i dowódcę. Kierowca zajmował miejsce poniżej wieży, w kadłubie czołgu. Kąt podniesienia luf armaty wynosił: od -8 do +15 (stopni). Pozostał przynajmniej jeden nie zezłomowany egzemplarz czołgu M103. Znajduje się on w muzeum na poligonie w Aberdeen, w stanie Maryland, USA. M103 do dziś widnieje w symbolu US Army Armor Corps, składającym się z dwóch skrzyżowanych szabli z centralnie umieszczonym czołgiem zwróconym ku widzowi. Czołgiem, który posłużył jako model był M103.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...