Wczytuję dane...
Model: AHHQ-004
Kod producenta: AHHQ-004
Waga produktu: 3.5 kg
Sprzedanych produktów: 1
EAN: 783495788218

Andy's Hobby Headquarters AHHQ-004 M4A3E8 Sherman Late WWII / Korean War 1/16

Plastikowy model do sklejania, zestaw modelarski nie zawiera kleju ani farb.

M4 Sherman (oficjalnie Medium Tank, M4) – amerykański czołg średni, rozwiązanie w czasie II wojny światowej. Armia brytyjska stosowała nazwę M4 Generał Sherman. Czołg nazwany na cześć generała Williama Shermana.Sherman bazował na podwoziu i wielu podzespołach czołgu M3 Lee, na którym zamontowano wieżę z działem 75 mm. Umożliwiwić szybkie przełączenie się uruchomienia na produkcję nowego pojazdu. Okres w okresie od lutego 1942 r. do końca II wojny domowej, sztuk wszystkich wyprodukowanych razem 49 000 wersji. Używany, między innymi, przez armie USA, Wielkiej Brytanii, Polski, Francji i ZSRR. Zbudowano także wersje specjalne, takie jak: pływający Sherman DD (Duplex Drive – podwójny), Sherman Crab (z trałem przeciwminowym), Sherman Dozer (czołg inżynierski przeciw z lemieszem z przodu – do rozminowywania i pracy inżynierskich), Sherman Zippo (Sherman zm wyścigu miotaczem ognia zastępczego),

Produkcję M4 rozpoczęto w 1942 r. ja do lipca tegoż roku, wszystkie fabryki wytwarzające czołg M3 Lee przestawił się na jego produkcję. Po raz pierwszy został użyty w walce przez brytyjską 8 Armię w bitwie pod El Alamein (252 szt). Od lat 1943 r. M4 stał się skutecznym działaniem, teraz czołgiem się ali zachodnich, w tym czasie 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 2 Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Koniec II wojny wojennej, wojennej wojny wojennej, wojennej i wojennej i amerykańskiej wojennej Shermany nowszymi sposobami. M4 Sherman był wwtedy lub wwtedy lub odsprzedawany do wielu świata. Był także używany przez kilka armii (w zestawieniach sił ONZ) w wojennej wojnie oraz przez Francuzów w wojnie indochińskiej. Tami konfliktami, w których Sherman starł się z innymi czołgami, była wojna indyjsko-pakistańska z 1965 r. (wykorzystany przez indeks indyjskie) oraz wojna sześciodniowa z 1967 r. (użyty przez armię Izraela, gdzie doskonale dawał sobie radę w walce z egipskimi IS-3). W wojnie Joom Kipur w 1973 roku, w której izraelskie Shermany szybko pojawiły się, pojawiły się przeciw czołgi dla początkujących rakietowych AT-3 Sagger, które były używane w boju po raz ostatni.

Część Izraelskich M4 była uzbrojonymi na działce CN75-50 kalibracja 75 mm (M50 Super Sherman) lub w CN-105 F1 kalibracja 105 milimetrów (M51 Isherman)[1]. Wiele krajów w Ameryce Południowej Ameryki Południowej.

Polecamy