Wczytuję dane...
Model: Hobby Boss 84554
Kod producenta: 84554
Waga produktu: 1.5 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Sprzedanych produktów: 0
EAN: 6939319245540
Producent: Hobby Boss

Hobby Boss 84554 German Sd.Kfz.179 Bergepanther Ausf.G Late Version 1/35

Plastikowy model czołgu do sklejania. Zestaw modelarski nie zawiera kleju ani farb.

Panther to popularna nazwa czołgu średniego wystawianego przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej, który służył od połowy 1943 r. do końca wojny europejskiej w 1945 r. Doskonałe połączenie siły ognia, mobilności i ochrony Pantery stanowiło punkt odniesienia dla innych projektów czołgów krajów z późnej wojny i okresu bezpośrednio powojennego, i jest często uważany za jeden z najlepszych projektów czołgów II wojny światowej.

Dzieląc zasadniczo ten sam silnik co czołg Tygrys I, miał lepszy przedni pancerz, lepszą penetrację działa, był ogólnie lżejszy, a przez to szybszy, i lepiej radził sobie w trudnym terenie niż Tygrysy. Kompromisem był słabszy pancerz boczny; Pantera okazała się zabójcza na otwartej przestrzeni i strzelała z dużej odległości, ale była podatna na walkę w zwarciu. Ponadto działo 75 mm wystrzeliło nieco mniejszy pocisk niż działo 88 mm Tygrysa, zapewniając mniejszą siłę ognia odłamkowo-burzącego przeciwko piechocie, chociaż nadal było dość skuteczne.

Panther był również znacznie tańszy w produkcji niż czołgi Tiger i tylko nieznacznie droższy niż Panzer IV, ponieważ jego projekt powstał w tym samym czasie, gdy Ministerstwo Uzbrojenia i Produkcji Wojennej Rzeszy czyniło wielkie wysiłki w celu zwiększenia produkcji wojennej . Kluczowe elementy konstrukcji Pantery, takie jak pancerz, skrzynia biegów i przekładnia główna, były kompromisami poczynionymi specjalnie w celu zwiększenia tempa produkcji i zaradzenia niemieckim niedoborom wojennym, podczas gdy inne elementy, takie jak bardzo kompaktowy silnik i złożony układ zawieszenia, pozostały eleganckie, ale skomplikowana inżynieria. W rezultacie produkcja czołgów Panther była znacznie wyższa niż to, co było możliwe w przypadku czołgów Tiger, ale niewiele wyższa niż w przypadku Panzer IV. W tym samym czasie uproszczona przekładnia główna stała się główną przyczyną awarii czołgu Panther i nigdy nie została naprawiona.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...